Vali Kaban: ‘Sanat, Kültür ve Sanat Vakfı ile okunmalı’

Vali Kaban: ‘Sanat, Kültür ve Sanat Vakfı ile okunmalı’
Valilik öncülüğünde başlatılan, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ve Zonguldak Fotoğraf Derneğinin katkılarıyla düzenlenen Bir Gökgöl Mağarası Bir Zonguldak ve Merdivenler Şehri Zonguldak Fotoğraf Yarışmaları’nda dereceye giren fotoğraflar açıklandı.
 

Zonguldak Valiliği tarafından düzenlenen Bir Gökgöl Mağarası Bir Zonguldak ve Merdivenler Şehri Zonguldak Fotoğraf Yarışmaları’nda dereceye giren fotoğraflar açıklandı. 16 ilden toplam 132 yarışmacının katıldığı yarışmalarda; Gökgöl Mağarası kategorisinde 419, Merdivenler kategorisinde 419 fotoğraf yarıştı. Her 2 kategoride 14  fotoğraf dereceye girdi. Toplamda 60 fotoğraf ödüllendirildi. Zonguldak Valiliği Şehit Ömer Halisdemir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Vali Ali Kaban, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir fotoğraf yarışması düzenlemiştik. Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ve Zonguldak Fotoğrafçılar Derneği ile birlikte organize ettiğimiz çalışmalardı. Çok hızlı bir çakışma oldu. Başarılı ve güzel bir çalışma oldu. Değişik katogorilerde dereceye girenler oldu. 19 Mayıs için Bahar Bahar Zonguldak Fotoğraf Yarışması var. 19 Mayıs’ta onlar da sonuçlanacak. Bununla birlikte 1 yıl sürecek olan 6 Mayıs’a kadar devam eden 12 Mevsim 12 Zonguldak Fotoğraf Yarışması var. Geniş çaplı bir çalışma olacak. Üzülmez Kültür Vadisi çalışmaları üzerinden sanatla Zonguldak’ı tanıtma çalışmalarımızın bir parçası olacak olan yarışmalarımız olacak. Objektiften Tuale isimli proje altında güzel resimlerin yer almasını istediğimiz bir çalışmanın da startını az önce vermiş olduk” açıklamasında bulundu. Toplantı’da  Vali Ali Kaban’ın yanı sıra, Zonguldak TSO Başkanı Metin Demir, Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Ali Doğu da hazır bulundu.

“BASIN MENSUPLARIMIZIN ELİNDE ÇOK CİDDİ BİR ZONGULDAK ARŞİVİ OLDUĞUNU BİLİYORUZ”

Basın mensuplarının elinde çok geniş bir Zonguldak arşivinin bulunduğunu ve bunun da değerlendirilmesi gerektiğini belirten Vali Ali Kaban, “Bazen bazı şeyler atlanmış olabiliyor. Gazetecilerimizin ve basın mensuplarımızın elinde çok ciddi bir Zonguldak arşivi olduğunu biliyoruz. Bunu Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız da ifade ettiler. Bu çalışmalar amatör çalışmalardı. Basın mensuplarımız profesyonel anlamda bu işi yapan çalışanlar. Onlar için de ayrı bir çalışma yapacağız” ifadelerini kullandı.

“OLMASI GEREKEN KURUM KÜLTÜR VE SANAT VAKFI’DIR”

Kültür ve Sanat Vakfı için çalışmaların devam ettiğini belirten Vali Kaban, “Sanatla ilgili çalışmalarda Zonguldak’ı sanatla okurken merkezde olması gereken kurum ne valiliktir, ne belediyedir, ne TSO’dur ne bir başka kurumdur. Olması gereken kurum Kültür ve Sanat Vakfı’dır. Bununla ilgili maddi altyapıyı oluşturma hususunda bir hayli ilerleme kat ettik. Sanıyorum bu hafta içerisinde bunun başvurusunu yaparız. Sanat Vakfı üzerinden Rombaki Konağı’nın sanat oteline dönüştürülmesi hususunda çalışmalarımızı hızlandırmak durumundayız. Üzülmez Kültür Vadisi vakit alacak ve süreye bağlı olan bir çalışma. Rombaki Konağı’nın sanat oteline dönüştürülmesi çalışmasının geç kalmaması ve acil yapılması gereken bir çalışma” şeklinde konuştu.

Haber Eklenme Tarihi : 3.05.2017

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir