Murat GERMEN-Eren SULAMACI

Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Akademisyenlerinden Murat GERMEN ve öğrencisi Eren SULAMACI 4 Haziran Cumartesi günü ZFD’ konuğu olarak Zonguldak’ geliyor. Ücretsiz etkinliğimiz Cumartesi günü saat 18.00′ ZFD Salonunda gerçekleşecek olup, tüm sanatseverleri bekliyoruz.

MURAT GERMEN
Bitmeyen inşaat zulmü ve paylaşılamayan rant, paylaşımcı kentlilik anlayışına karşı!
Bu sunumda, son zamanlarda tüm ülke sathında gerçekleşen ve “kentsel dönüşüm” diye sunulan, fakat ne yazık ki olması gerekenden yoğun bir inşaat faaliyetine dönüşen eylemden yola çıkarak kent ve kentlilik kavramları tartışılacak. Bu süreçte; mimarlık, kent planlaması, kültür / sanat üretimi, korunması, arşivlenmesi ve paylaşılması gibi yaratı alanları bağlamında kentin demokratik olarak nasıl sürdürülebileceği, çağdaş kentlilik nosyonunun nasıl oluşturulabileceği olasılıkları üzerinde durulacak.

EREN SULAMACI
Bir Buluşma Noktası Olarak Fotoğraf Kitapları
Bu sunumda sanatçı kitaplarından yola çıkarak, fotoğrafın kitap mecrası içersinde nasıl varolduğunu konuşacağız. Pek çok modern sanat akımının üretim ve paylaşım sürecine araç olmuş bu mecranın, günümüz fotoğrafındaki yerine dair örnekler göreceğiz. Son olarak, fotoğraf kitaplarının fikri ve maddi üretim süreçlerinin yanı sıra üretimden sonraki hayatları ile ilgili bilgiler paylaşacağız.