Zonguldak Fotomaratonu

Zonguldak Fotomaratonu

1. ZONGULDAK FOTOMARATONU
GÖKGÖL MAĞARASI VE MERDİVENLER KENTİ ZONGULDAK

Gökgöl Mağarası ve Merdivenler Kenti Zonguldak Foto Maratonu Resmi Sonuçları

Fotomaraton Ödül Kazanan Fotoğraflar

Zonguldak Valiliği tarafından düzenlenen ve tüm organizasyonunu Zonguldak Fotoğraf Derneği’nin yaptığı, “Gökgöl Mağarası” ve “Merdivenler Kenti Zonguldak” temalı kentimizin Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF 2017-52) onaylı ilk ulusal fotoğraf yarışması ZONGULDAK FOTOMARATONU 20-23 Nisan 2017 tarihleri arasında sizleri bekliyor…

Ayrıntılı bilgi ve şartname: http://www.tfsf.org.tr/yarisma_detay.asp?ID=647

Yarışma Sekretaryası–İletişim:
Hasan KOCA 0 533 388 5038
İ. Kerem ÖZTÜRK 0 533 661 6314
Ali DOĞU 0 372 253 1264
Zonguldak Valiliği – İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü
Adres : Meşrutiyet Mahallesi, 67040 Zonguldak Merkez/Zonguldak
Telefon : 0 372 253 4654 Faks : 0 372 251 8995

Zonguldak Valiliği, Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve Zonguldak Fotoğraf Derneği “Gökgöl Mağarası ve Merdivenler Kenti Zonguldak” Foto Maratonu

Şartname

Yarışma Organizasyonu: Yarışma, T.C. Zonguldak Valiliği, Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve Zonguldak Fotoğraf Derneği tarafından düzenlenmiş ve yürütülecektir.

Yarışmanın Konusu:

“Gökgöl Mağarası ve Merdivenler Kenti Zonguldak”tır.

Yarışmanın amacı

Zonguldak ilinde bulunan, yakın zamanda yenileme ve bakımı yapılan 3350 m uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun 10. mağarası olan, yaklaşık 350 milyon yaşında ve içerisinde aktif bir yeraltı deresi bulunan, 875 m gezi yoluna sahip Gökgöl Mağarası’nın tüm Türkiye’ye tanıtılmasını sağlamak ve ayrıca eskiden beri merdivenlerinin çok oluşuyla şehre gelen ziyaretçilerin aklında kalmış olan Merdivenler Kenti Zonguldak’ın tanıtılması, şehrin sokaklarının nasıl nostaljik merdivenlerle dolu olduğunu anlatarak Zonguldak’ın ülke çapında tanıtımına katkı sağlamak ve fotoğraf sanatının gelişmesine katkıda bulunarak, Zonguldak fotoğraf arşivini zenginleştirmek ve günümüz Zonguldak’ını yarınlara taşımaktır.

Yarışma Kategori-Bölümleri:

Yarışma, Dijital (Sayısal) 2 kategoride ve iki bölümlüdür:

1. Sayısal: Gökgöl Mağarası (Renkli veya Siyah-Beyaz):

Şehrimize ilk kez gelecek olan ya da bu şehirde yaşayan amatör ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından Gökgöl Mağarası’nın foto maraton süresi içinde çeşitli şekillerde fotoğraflanması;

2. Sayısal: Merdivenler Kenti Zonguldak (Renkli veya Siyah-Beyaz):

Zonguldak’ın sokaklarında yaşamla iç içe geçmiş merdivenlerin, şehrin siluetiyle, içinde barındırdığı yaşamdan kesitleriyle birlikte fotoğraflanması, ayrıca TTK’nin kurulduğu ilk yıllardan beri süregelen, gece tamamı merdivenlerden oluşan bazı dar sokaklarda çöp arabalarının giremediği mahallelerdeki çöpleri katırlarla toplayan görevlilerinin yaptığı bu zor işi hatırlamak ve bu zor görevi yerine getirenlerin fotoğraflanması.

Foto Maraton ve Yarışma Genel Şartları:

1- Yarışma; Seçici kurul, Yarışma Sekretaryası, TFSF Temsilcileri ile onların birinci dereceden yakınları ile TFSF kısıtlamalılar listesinde olanların dışında, 18 yaşını dolduran tüm amatör ve profesyonel fotoğrafçılara açıktır.

2- Yarışmaya sadece “Foto Maraton” etkinliğine katılım için 20 Nisan 2017 Perşembe Saat 12.00’de Zonguldak Valiliği önünde açılacak olan kayıt masasına gelip isim yazdırarak, kayıt bedeli olan 30 TL’yi ödeyen herkes katılabilir.

3- Kayıt sırasında fotoğraf makinesinin tarih güncellemesi ve bellek kartının sıfırlaması yapılır ve bellek kartların seri numarası alınır. Kayıt sırasında T.C. Nüfus Cüzdanlarının katılımcıların yanlarında bulunması gereklidir.

4- Yarışmaya Foto Maraton süresince (20-23 Nisan 2017 tarihleri arasında), Zonguldak sınırları içinde çekilen fotoğraflar teslim edilebilir. Aksine davranış kural ihlali sayılır.

5- Katılımcılar yarışmaya, her bölüm için en fazla 4 (dört) adet Sayısal Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğrafla katılabilir.

6- Yarışma belge niteliği taşıyacağından, basit düzeltme ve iyileştirme işlemlerinin dışında renk, keskinlik, toz alma gibi basit işlemler yapılması; kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahaleler kabul edilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır.

7- Birden fazla fotoğrafın montajıyla oluşturulan (kolaj) ve HDR (High Dynamic Range) ve cep telefonlarıyla çekilmiş fotoğraflar kabul edilmeyecektir. İnsanlı veya drone vb insansız hava araçlarıyla yapılacak çekimler kabul edilmeyecektir (Sadece Gökgöl Mağarası içinde çekilmiş panoramik fotoğraflar kabul edilecektir.)

8- Fotoğraflar büyük baskılara uygun şekilde, uzun kenarı en az 2400 piksel ve 300 dpi çözünürlüğünde 12 sıkıştırma kalitesinde JPEG+RAW formatında teslim edilmelidir. EXIF bilgilerine bilgisayar müdahalesi yapılan fotoğraflar değerlendirme dışı bırakılacaktır.

9- Fotoğrafların üzerinde katılımcıya ait isim, imza, logo gibi işaretlemeler ve tarih olmayacak; çerçeveleme yapılmayacak, kenarlarında boşluk olmayacaktır.

10- Katılımcılar başvuru sırasına göre kabul edilecek olup başvuru sırasında katılımcıya verilecek başvuru numarası o katılımcının rumuzu olacaktır. Örnek; Başvuru No: 067 (Rumuz: 067). Birden fazla rumuzla katılanlar hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

11- Katılımcılar, kayıt sırasında kendilerine verilecek yarışmacı kartlarını foto maraton boyunca üzerlerinde görünür biçimde taşımak zorundadırlar.

12- Katılımcılar, fotoğraflarını dijital ortamda teslim edecek ve teslim ederken katılım formunu imzalayacaktır. Katılımcılar fotoğrafları kayıt ofisine teslim etmelidir.

13- Fotoğrafların sadece bir teslim şekli vardır: 23 Nisan 2017 tarihi en geç saat 12.00’ye kadar kayıt yaptırdığı yere teslim etmesi gerekir. Belirlenen saat dışında teslim kabul edilmez.

14- Katılımcılar fotoğraf kabul masası görevlilerine teslim ettikleri fotoğrafların tamamının kendilerine ait olduğunu ve fotoğraflara dair tüm izinlerin alındığını kabul, beyan ve taahhüt ederler. Aksine davrananlar hakkında kural ihlali işlemi uygulanır.

15- Bilgisayara aktarımda oluşabilecek teknik aksaklıklardan düzenleme kurulu sorumlu olmayacaktır.

16- Kural ihlali yapan kişilere ‘’TFSF Ulusal/Uluslararası Yarışma Düzenleme Standartları Yönergesi’’ 13.Maddesindeki yaptırımlar uygulanır. Katılımcının ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Ödül yeri boş bırakılır. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir. Bu durum diğer katılımcılar için herhangi bir hak anlamına gelmeyecektir.

17- Yarışmacılar, doğal bir ortamda yarıştıkları için her türlü doğal tehlikeye karşı gereken önlemleri bizzat kendileri almak zorundadır. Yarışma sırasında meydana gelebilecek olası her türlü kaza ve zarardan yarışmacılar bizzat kendileri sorumludur.

18- Yarışmacılar, Gökgöl Mağarası’nın doğallığına zarar vermeden çekim yapacaklardır. Mağaranın doğasına zarar veren senaryo, kurgu vb unsurların saptanması halinde yarışmacı yarışma dışı bırakılır.

Mağara içinde FLAŞ KULLANIMI kesinlikle YASAKTIR. Ancak tripod ya da benzeri ekipman kullanımı serbesttir. Ayrıca Mağarada çekim yapmak isteyen katılımcılar için Zonguldak Valiliği önünden kalkan araçlarla mağaraya ulaşım sağlanacak olup yarışmacılar gruplar halinde kayıt sırasında kendilerine verilen numaralara göre içeriye alınarak, diğer katılımcılarında fotoğraf çekmesini sağlayabilmek için içeride en fazla 1.5 saat kalabileceklerdir.

19- Foto Maraton ve yarışmaya katılım için gelecek olan fotoğrafçılar giderlerini kendileri karşılayacaktır.

20- Yarışma sonuçları Zonguldak Valiliğinin web sitesi www.zonguldak.gov.tr , ZFD’nin web sitesi www.zfd.org.tr ile TFSF’nin www.tfsf.org.tr web sitesinden duyurulacaktır. Ödül alan eserler TFSF’nin http://www.tfsf.org.tr web sayfasında ve tüm paydaşların sosyal medya (Facebook, Instagram, Twitter vb) hesaplarında yayınlanacak ve ayrıca TFSF yayını olan Almanak 2017’de yer alacaktır.

21- Yarışmacılar istedikleri herhangi bir kategoriye ya da her ikisine de katılabilirler. Kayıt esnasında bunu kayıt masasına belirtmeleri gerekmektedir.

22- Yarışmaya kayıt yaptıran katılımcılar yarışma şartnamesini ve yarışma kurallarına uymayı peşinen kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar. Şartnameye uymayan katılımcılar yarışma dışı bırakılacaktır.

Yayın-Telif (Kullanım) Hakları ve Diğer Koşullar

1- Katılımcı, ödül (derece, mansiyon, özel ödül) alan, sergilenmeye hak kazanmış ve satın alma uygulanmış olan fotoğraflarının Zonguldak Valiliği, Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve ZFD’nin yayınlarında isminin kullanılması şartıyla münhasır bir kullanım hakkını verdiğini peşinen kabul ettiğini ve buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince ödül (derece, mansiyon) alan, sergilenmeyen hak kazanmış ve satın alma uygulanmış olan eserinin/eserlerinin çoğaltma, işleme, temsil, umuma iletim ve yayımlanma haklarının kullanımı için Zonguldak Valiliği, Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve ZFD’ye izin/muvafakatname verdiğini kabul eder. Bu şekilde kullanılan eserler için, eser sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve eserin yukarıdaki şekilde kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin/muvafakatname için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.

2- Bu eserlerin kullanım hakları süresiz olarak Zonguldak Valiliği, Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği, ZFD ve eser sahibinin olacaktır.

3- Zonguldak Valiliği, Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve ZFD bu eserleri kurum basılı ve görsel yayınlarında, web sitesinde duyuru ve tanıtım amaçlı olarak, eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecektir (Fotoğraflar ile kolaj vb grafik düzenlemeler yapılması durumunda ise eser sahibinin ismi kullanılamamaktadır). Öte yandan eser sahibi, eserlerin 3. kişilerce bu madde kapsamına aykırı şekilde kullanılması sebebiyle Zonguldak Valiliği, Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve ZFD’nin hiçbir sorumluluğu olmayacağını peşinen kabul etmektedir.

4- Katılımcı tarafından fotoğraf kabul masası görevlilerine teslim edilen fotoğraflarda görünebilecek insanların, fotoğrafının çekilmesine ve bir yarışmaya gönderilmesine, fotoğrafın internet ortamında ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu katılımcıya aittir.

5- Ödül (derece, mansiyon) alan, sergilenmeye hak kazanmış ve satın alma uygulanmış fotoğraflar hakkında herhangi bir şekilde oluşabilecek hukuki süreçlerden Zonguldak Valiliği, Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği, ZFD ve Düzenleme Kurulu sorumlu tutulamaz. Bu sorumluluk tamamen fotoğrafçıya aittir.

6- Foto maraton sonucunda ödül (derece, mansiyon ve özel ödül) alamayan ve sergilenmeye hak kazanamamış fotoğraflardan biri veya birkaç tanesi, Zonguldak Valiliği, Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve ZFD tarafından gerek görüldüğü takdirde, fotoğraf sahibine sergileme bedeli kadar (200.-TL) bir satın alma bedelinin ödenmesi kaydı ile satın alınarak Zonguldak Valiliği, Zonguldak Turizm Altyapı Hizmet Birliği ve ZFD fotoğraf arşivine kazandırılacaktır ve bu fotoğraflar için de yukarıda belirtilen hak ve koşullar geçerli olacaktır.

7- Yarışmada ödül (derece, mansiyon, özel ödül ve sergileme alamayan ve satın alma uygulanmayan fotoğraflar iade edilmeyecek, TFSF temsilcisi denetiminde sistemden silinecektir.

8- Şartnamede belirtilen ödüller, yarışma sonuçları açıklandıktan sonra, hak sahiplerinin e-posta ile bildirecekleri kişisel banka hesap/IBAN numaralarına Düzenleme Kurulu tarafından gönderilecektir. Hak sahibinin kişisel hesap/IBAN numarasını ve/veya Düzenleme Kurulu’nca istenebilecek belge ve bilgileri bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 (bir) yıl sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb herhangi bir talebi olamaz.

9- Katılımcılar; “Gökgöl Mağarası ve Merdivenler Kenti Zonguldak Foto Maratonu”na kayıt yaptırmak ve fotoğraflarını teslim etmekle yarışma koşullarını okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. Bu şartname, yarışmacının yarışma fotoğraflarını teslim etmesiyle yürürlüğe girer. Yarışmacıların bu şartname hükümlerine sonradan itiraz hakkı yoktur.

Fotoğrafların İsimlendirilmesi ve Teslim Edilmesi

1- Teslim edilecek fotoğrafların isimleri katılımcının rumuzu ile markalanacaktır (Örnek: 067).

2- Birden fazla fotoğrafla yapılacak başvurularda fotoğrafa sıra numarası ve ad da verilmelidir. (Örnek; 067_1_fotoğraf_adı, 067_2_fotoğraf_adı, …).

3- Teslim edilecek fotoğrafların isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazır halde teslim edilmelidir.

4- Fotoğraflar, paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır. Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb bilgiler bulunmamalıdır.

5- Fotoğraflar taşınır bellek ile elden teslim edilecek olup e-posta ile yapılan gönderiler kabul edilmeyecektir.

6- Yarışmaya katılacak fotoğraflar, 300 dpi çözünürlükte, jpg/jpeg formatında, kısa kenarı en az 2400 piksel olarak teslim edilmelidir. Teslim edilecek her bir fotoğraf dosyası 2 Mb’den küçük olmamalıdır. Fotoğraflar RAW Formatları ile beraber teslim edileceğinden katılımcıların RAW+JPEG çekim yapmaları gerekir.

7- Fotoğrafların teslimi 23 Nisan 2017 Pazar saat 12.00’de kesinlikle sona erecektir.

Konaklama

1- Otelde ya da Valiliğin önerdiği yerlerde kalmak isteyen katılımcılar konaklama ücretlerini kendileri karşılayacaklar ve rezervasyonlarını kendileri yapacaklardır. Uygun fiyatla konaklanabilecek otel ve pansiyonların isim, adres, telefon ve özellikleri gibi bilgiler www.zonguldak.gov.tr sayfasından duyurulacaktır. Ayrıca 0 372 253 12 64 no’lu telefon numarasından da bilgi alabilirler.

2- Konaklama yapacak katılımcılar konaklama ve diğer ekipmanlarını kendileri temin edeceklerdir.

Yarışma Takvimi:

Kayıt Başlangıcı Tarihi : 20 Nisan 2017 Perşembe saat 12.00 Zonguldak Valilik Binası Önü

Son Kayıt Tarihi : 22 Nisan 2017 Cumartesi saat 15.00

En Son Fotoğraf Teslim Tarihi : 23 Nisan 2017 Pazar saat 12.00

Jüri Toplanma Tarihi : 23 Nisan 2017 Pazar saat 13.00

Sonuçların Açıklanması : 23 Nisan 2017 Pazar en erken saat 17.00

Ödül Töreni : 23 Nisan 2017 Pazar Saat 18.00 Zonguldak Valiliği Önü

Ödüller-Sergileme (Her bölüm için):

Birincilik 5.000.- TL

İkincilik 3.000.- TL

Üçüncülük 2.000.- TL

Zonguldak TSO Özel Ödülü 1.000.- TL

ZFD Özel Ödülü 500.- TL

Mansiyon (2 eser) 500.- TL

Sergileme (Toplamda en fazla 30 eser) 200.- TL

Not: Yarışmaya katılan her yarışmacıya “Katılım Belgesi” verilecektir.

Seçici Kurul (ada göre alfabetik sırayla):

1. Ahu Erdoğan AKBAŞ Fotoğrafçı

2. Ali Asgar ÇAKMAKÇI Yrd. Doç. BEÜ GSF Dekan Yardımcısı

3. Hulki MURADİ (AFIAP) Fotoğraf Sanatçısı, OLBA Fotoğraf Derneği YK Başkanı

4. Mustafa ERTEKİN Fotoğrafçı

5. Ömer Serkan BAKIR Fotoğraf Sanatçısı, Fotoğraf Dergisi Editörü

(Seçici kurul en az 3 üye ile toplanır)

TFSF Temsilcisi: Zafer Gazi TUNALI

Yarışma Sekretaryası–İletişim

Hasan KOCA 0 533 388 50 38

İ. Kerem ÖZTÜRK 0 533 661 63 14

Ali DOĞU 0 372 253 12 64

Zonguldak Valiliği – İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Adres : Meşrutiyet Mahallesi, 67040 Zonguldak Merkez/Zonguldak

Telefon : 0 372 253 46 54

Faks : 0 372 251 89 95

Yarışmamız Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu – TFSF tarafından “TFSF 2017-052” numara ile

onaylanmıştır.

Yarışma sürecinde ve salonda TFSF Temsilcisi bulunacaktır.