Prof.Dr. Özer KANBUROĞLU

Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özer KANBUROĞLU, Zonguldak Fotoğraf Derneği’ konuğu olarak 31 Mart 2012 Cumartesi günü ilimizde olacak.

 “Mimariler” ve “Zanaatkarlar” isimli 2 gösteri gerçekleştirecek olan KANBUROĞLU, gösteriler sonrasında fotoğraf sanatı adına görüş ve bilgi birikimi izleyicilere aktaracak, ardından beraberinde getirdiği 5 adet kitabını izleyciler için imzalayacak.

ZFD tarafından 31 Mart 2012 Cumartesi günü saat 17:45′ de Zonguldak AKM Küçük Salonda  gerçekleştirilecek etkinlik, her zaman olduğu gibi sanatveverler tarafından ücretsiz olarak izlenebilecek.

MİMARİLER
Bu gösteride kendi coğrafyamızda yer alan klasik çağdan günümüze kadar uzanan mimari yapıların akademik perspektifle çekilmiş fotoğraflarını izleyeceksiniz.

     

ZANAATKARLAR
Bu gösteride Osmanlı’ günümüze kadar gelmiş başta sepetçilik, semercilik, dökümcülük, ayakkabıcılı ve bu gibi zanaatların dramatik ışıkta çekilmiş portrelerini izleyeceksiniz.

     

Prof.Dr.Özer KANBUROĞLU (AFIAP) hakkında;

1964 yılında İstanbul’da doğdu. 1994’de M.S.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü, Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nda, “Lisans” eğitimini, 1998’de M.Ü. Güzel Sanatlar Enstitüsü, Fotoğraf Ana Sanat Dalı’nda, “Yüksek Lisans” eğitimini, 2002’ de İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Gazetecilik Ana Bilim Dalı’nda “Doktora” eğitimini tamamladı. “İzlenimler”, “Detaylar”, “Sepetçiler”, “Mimariler” ve “Öyküler” adlı sergilerini çeşitli etkinliklerde sergiledi. Ulusal ve uluslararası yarışmalarda 140’a yakın ödül kazandı. 80’i aşkın makalesi çeşitli dergilerde yayımlandı. 20’nin üzerinde bildirisi ulusal ve uluslararası sempozyumlara kabul edildi. Yurtiçi ve yurtdışında 30’un üzerinde gösteri yaptı. Fotoğrafları 40’ın üzerinde ülkede sergilendi. 2001’de FIAP (Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu) tarafından uluslararası yarışmalardaki başarılarından dolayı AFIAP (Artist of FIAP) unvanı ile onurlandırıldı. 2003’te, İspanya Fotoğraf Konfederasyonu tarafından desteklenen “Photographers Of The End Of Millenium” adlı projede yer alarak “Milenyum Fotoğrafçısı” seçildi. 2002’de “Yardımcı Doçent”, 2004’de “Doçent”, 2009’da “Profesör” oldu. “Temel Fotoğraf Bilgisi Ders Notları”, “Temel Fotoğraf Bilgisi”, “Fotoğrafta Çekim Teknikleri”, “Basında Haber Fotoğrafı Kullanımı”, “A’dan Z’ye Fotoğraf”, “Yeni Başlayanlar İçin Fotoğraf”, “Fotoğrafta Kompozisyon”, “Mimari Fotoğraf”, “Amatörler İçin Dijital Fotoğraf”, “Dijital Fotoğraf Rehberi”, “100 Soruda Dijital Fotoğraf”, “Dijital Fotoğrafta Yaratıcı Teknikler” adlı kitapları, “Mimariler” “Sepetçiler” ve “Öyküler” adlı albümleri bulunan KANBUROĞLU, belgesel filmlerde yönetmenlik ve görüntü yönetmenliği de yapmaktadır. KANBUROĞLU, halen Kocaeli Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fotoğraf Bölümü’nde “Bölüm Başkanı” olarak görev yapmaktadır.