Oktay ÇOLAK ile Gün Işığında Portre

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Öğretim Üyelerinden Yrd.Doç.Dr.Oktay ÇOLAK, 10 Aralık 2011 Cumartesi günü Zonguldak Fotoğraf Derneği’ konuğu olarak Zonguldak’ olacak.

 Sanatçı aynı gün saat 18:00′ de Atatürk Kültür Mekezi (AKM) Küçük Salonda “Gün Işığında Portre” isimli gösterisini gerçekleştirecek, ardından izleyiciler ile söyleşi yapacak. Gösteri katılımcılar tarafından ücretsiz olarak izlenebilecek.

Oktay ÇOLAK Hakkında

 1970’te Trabzon doğdu. 1997’de İşletme Fakültesi’nde lisansı tamamladı. Bir süre deri sektöründe kendi şirketini kurdu. 1998-2001 Yıllarında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde Yüksek Lisans yaptı. 2001-2006 döneminde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanatta Yeterlik (doktora) eğitimini “portre fotoğrafı üzerine” başlıklı sergi ve tezle gerçekleştirdi.  

 1998 Yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 2001 yılında aynı fakültede Öğretim Görevlisi oldu. 2009 yılında ise Yardımcı Doçentliğe atandı. Verdiği derslerin başında; Belgesel Fotoğraf, Portre fotoğrafı, İş İdaresi dersleri gelmektedir.

Yrd.Doç. Oktay Çolak

 

Fotoğraf ve kültürel amaçlı ulusal ve uluslararası birçok çalışma yaptı ve Hindistan’dan Amerika’ya kadar değişik ülkelerin kültürel yapısını, yaşadıkları ortamda gördü ve belgeledi. “Doğa”, “On Yılda”, “Portre Fotoğrafı Üzerine” üç kişisel sergiyi Türkiye’nin değişik yerlerinde sergilerdi.  “Callan Okulunda Yaşam” ve “50 Ülkeden 50 Yüz” başlıklı sergilerini İngiltere’de gerçekleştirdi. Fotoğrafları karma olarak dünyanın değişik ülkelerinde üçyüze yakın etkinlikte sergilenirken, yurt içinde de birçok karma etkinlikte sergilendi. Slayt gösterileri, seminerler, atölye çalışmalarının yanısıra, konferans ve panellerede katıldı.