Fotoğraf Sanatçısı Hamit YALÇIN Zonguldak’ta

Hamit YALÇIN “Sonsuzluğa Bırakılan İzler” “Büyüklere Boyama Kitabı” Gösterileri ve “Beyaz Camın Ünlüleri” Sergisi ile Zonguldak’

Fotoğraf sanatçısı Hamit YALÇIN, Zonguldak Fotoğraf Derneği’ nin konuğu olarak Zonguldak’ geliyor.

Sanatçının 1976-1980 yılları arasında çekmiş olduğu  Türk müzik ve eğlence dünyasının ünlülerinin

fotoğraflarından oluşan “Beyaz Camın Ünlüleri”  fotoğraf sergisi 14 Mayıs 2011 saat 15:00′

Atatürk Kültür Merkezi Sergi Salonunda sanatseverler ile buluşacak.

 Sanatçı ayrıca “Büyüklere Boyama Kitabı” ve “Sonsuzluğa Bırakılan İzler” isimli iki gösteri gerçekleşltirecek.

Gösteriler yine aynı tarihte Saat 18:00′ AKM Küçük Salonda yapılacak olup, ücretsiz olarak izlenebilecektir.

Hamit YALÇIN’ ın biyografisini ve gösterilerinden bazı fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz.

Hamit YALÇIN

Fotograf sanatçısı Hamit Yalçın 1958’de Elazığ’da doğdu.1964 yılından itibaren Ankara’da yaşamaya başlayan Hamit Yalçın, sanat hayatına küçük denecek yaşlarda başladı. 13 yaşında fotograf sanatına duyduğu ilgi giderek arttı ve bir tutkuya dönüştü.1976-1980 yılları arasında profesyonel gazetecilik ve fotomuhabirliği yaptı, ilk fotograf sergisini 1982 yılında Ankara’da açtı. Daha sonra bir çok yurtiçi ve yurtdışı kişisel ve karma sergilere iştirak etti.Turizm Bakanlığı’nın Türkiye’yi tanıtan broşür ve afişlerinde fotografları yayınlandı. 1983 yılında Ankara’da açtığı kendi atölyesinde reklam fotografçılığı hizmetleri vermeye başladı. Bu arada “Doğa Fotografçılığı” ve “Anadolu Manzaraları” çalışmaları yoğun ilgi gördü.

Birçok özel ödül ve mansiyon aldı. Bunların içinde 1986 yılında T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı “Özel Fotograf Ödülü” aldığı ödüllerin en anlamlısı oldu. Hamit Yalçın ayrıca belgesel film dalında da eserler verdi. Bir çok reklam ve belgesel filmlerin yönetmenliğini yaptı.

Hamit Yalçın GESAM üyesidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.Şu anda yaşadığı ken t Ankara’nın değişen ve gelişen yüzünü, tarihi, kültürel ve kentsel dokusunu fotografik açıdan çalışmak ve ortaya çıkartmak, gelecek nesillere bir miras bırakmak adına yaptığı en heyecan verici çalışması olarak görülmektedir.

Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2005-2006 eğitim öğretim yılında okutulan İlköğretim ders kitaplarının tümünün fotografeditörlüğünü yapmıştır.